NABBA/WFF SLOVAKIA WORLD FITNESS FEDERATION INTERNATIONAL NABBA INTERNATIONAL
NABBA/WFF SLOVAKIA WORLD FITNESS FEDERATION INTERNATIONAL NABBA INTERNATIONAL

17. novembra 2017 | Slovensko úraduje na Majstrovstvách sveta.

Kategória: Články

WFF Majstrovstvá sveta Cyprus

Tohtoročné majstrovstvá sveta sa uskutočnili na Cypre v Nikózii spoločne s expom pre športové doplnky a zariadenia. Rozľahlá sála s pódiom so skvele zvládnutou svetelnou a zvukovou réžiou bola zárukou kvalitnej show a príjemného zážitku. Ako je zvykom vo WFF pre pretekárov bolo pripravené plné spektrum kategórii od jemných modelových kategórii až po ťažkú kulturistiku a samozrejme pro-divíziu. Rovnako veľkou výzvou bolo udeľovanie PRO-kariet a umožniť tak atlétom zapojiť sa do World muscule tour v roku 2018. Séria rôznych eventov v rámci sveta je medzi PROs obľúbená hlavne kvôli WFF price money a samozrejme kvôli možnosti ísť súťažiť do iných federácii už ako PRO. Nielen tieto, ale aj mnohé iné dôvody pritiahli na tento event takmer 300 atlétov z celého sveta, od Austrálie cez Ameriku a Áziu, tu Európania mali obrovskú konkurenciu.

 

Naša federácia nie je súčasťou štátneho rozpočtu a tak výprava ako táto sa uskutočňujú len vďaka spoločnosti Finnlux s.r.o, ktorá zabezpečuje financie a výkon správy našej federácie. Rovnako veľmi silnú a permanentnú oporu máme vďaka MH plus s.r.o, ktorá cez svoju  sieť predajní mobilných telefónov nám vždy poskytla serióznu finančnú podporu, bez ktorej by to nešlo. Súčasťou podporného tímu NABBA/WFF Slovakia sú samozrejme aj Particle peptides sro, Imperial vitamins sro, City gym Košice, Toro Gym Vysoké Mýto či Generali Slovensko, ktorí nám v rámci svojich možností vždy pomohli. Promočne spravovaním nášho IT segmentu a trpezlivosťou nám v neposlednej rade rozhodne pomáhajú VL Media a hlavne Martin Petro. Vďaka týmto ľuďom sme funkční a úspešní. Pre väčšinu našich pretekárov sme vďaka nim, boli schopní zabezpečiť ubytovanie, cestu a promo na medzinárodnej scéne. Obrovská vďaka. Táto vďaka vám patrí predovšetkým kvôli nezištnosti a láske k tomuto športu. Kvôli šanci dať talentovaným ľuďom šancu sa presadiť a uľahčiť im aspoň časť ich náročnej prípravy. Úprimný obdiv.

 

Slovenská výprava mala zastúpenie Janko Král v extrémbody, István Jeney extrémbody, Tomáš Ondík men performence a nežné pohlavie Blanka Vaššová women performence, Timea Juhásová bikiny PRO. Výpravu sprevádzali aj člen predsedníctva Vlastimil Juhás, šéfka rozhodcovského zboru NABBA/WFF Slovakia Miroslava Fábryová a predseda Pavel Kisel.

Po prílete do Ercanu na Tureckej strane Cypru sme si užili trochu show, keď náš bežný letiskový transfer do európskej časti predstavovali dve predĺžené limuzíny. Cesta bola náročná hlavne pre časový posun a dobu príletu. Tím mal z časti zabezpečené ubytovanie v Nikózii a menšia časť v AYIA NAPA. Po príchode sme prenajali autá a s celou výpravou sme absolvovali registráciu v Eurogyme Nikózia. Myslím, že toto bol hlavne vytúžený čas pre Blanku Vaššovú, ktorá robila maximum pre váhový limit do 55Kg a podarilo sa.

V sobotu sa ako prvý zo slovenských pretekárov predstavil na pódiu Tomáš Ondík. Man performence je kategória v ktorej hustota, separácia, suchá a tvrdá hmota sú absolútne nevyhnutné. Tomáš už po nástupe mnohočlennej skupiny mierne vystupoval, hlave skvelým objemom stehien a krásnymi okrúhlymi svalmi. Slabšia stránka bola hlavne prezentácia v základnom postoji, čo myslím aj Tomášovi o jednu-dve priečky poškodili. Nedostatočne prezentovaný V-tvar dal zrejme rozhodcom slabý signál na vyvolanie Tomáša do prvej porovnávačky. V druhej vyvolávačke sa tento rodák zo Sniny už ukázal v plnej kráse a zabojoval na plné pecky. Dvojitý biceps spredu, jedna famózna póza so skvelou prezentáciou. Po absolvovaní prvej porovnávačky sa to už len sypalo a Tomáš ukázal aj skvelú výdrž. Jeho konečné 4.miesto na Majstrovstvách sveta WFF je určite vynikajúci výsledok. Nemôžem však nepovedať, mal na viac. Verím, že po oddychu v roku 2018 bude Tomáš Ondík žiariť na vrcholných podujatiach svetového rangu. Na záver by som za tím NABBA/WFF Slovakia poprial Tomášovi veľa šťastia na SAN Maríno Európskom kvalifikačnom šampionáte IFBB PRO Legue.

Druhá hneď po Tomášovi sa na pódiu predstavila Blanka Vaššová z Fiľakova. Táto vicemajsterka Európy z 2016 sa na pódiu odprezentovala absolútne profesionálne zvládnutou voľnou zostavou. Myslím, že pokiaľ by túto zostavu videl nebohý pán Bednárik už by na scénu SND do pozície CARMEN viac nehľadal. Aj keď priamo voľné zostavy nie sú porodcami hodnotené, kvalitne zvládnutá voľná zostava a prezentácia, ktorá upúta pozornosť rozhodcov je skvelý nášlap na to, aby vás potom v zástupe pretekárov hľadali. Pre Blanku to bolo aj tak viac menej absolútne jedno. Pri nástupe pretekárov kategórie women performence, proste súperkám nedala absolútne žiadnu šancu a bez akýchkoľvek pochybností získala nielen prvé miesto, ale aj PRO-Card. Bolo mi cťou jej ju odovzdať a privítať ju v WFF Pro division.

Blanka v tento deň absolvovala aj svoj PRO-Debut a ako to býva pravidlom, nie je to vždy najľahšia pozícia. Jej profesionalita v pripravenosti, prezentácii a celkovom performence nakoniec vyústila do 4.miesta. Z hľadiska PRO-debutu je to skvelý úspech.

Za NABBA/WFF SLOVAKIA Blanka srdečne gratulujeme a ďakujeme, že si našou súčasťou.

 

Super heavy a super big- Extrémbody WFF kategória hneď s dvoma reprezentantami Slovenska Ján Král z Košíc a Maďarský občan, člen Slovenského tímu a reprezentant Slovenska István Jenei.

István Jenei sa stal Slovenským reprezentantom, nakoľko v Maďarsku nie je oficiálne zastúpenie WFF a väčšina jeho trénerskej činnosti aj tak spočíva v príprave Slovenských pretekárov. Ištván je 42 ročný skúsený pretekár, ktorý povedal: „nemám genetiku, tak prídem najlepšie pripravený ako ktokoľvek iný“. Ja osobne obdivujem ľudí ako je István, lebo z pohľadu skúseností talentovaní ľudia nie sú ochotní dať toľko driny a úsilia do svojej prípravy, ako tí menej talentovaní. Tento pretekár je živím dôkazom tejto teórie a napriek tomu, hneď po nástupe bolo jasné, že finále je tam. Napriek asi najnižšiemu vzrastu medzi dinosaurami tejto kategórie zaujal, brutálnou separáciou stehien, hustotou pliec a rúk ale hlavne celkovou pripravenosťou. V zadných pozíciách bol vrchnou časťou tela asi najlepšie pripravený pretekár kategórie. Ku vyššiemu umiestneniu mu chýba len máličko objemu(možno skôr plnosti) a starostlivosť o kožu na páse. Napriek 42 rokom som si istý, že Ištván ešte narobí veľa dobrých výsledkov na svetových podujatiach, lebo jeho mentálne nadstavenie je absolútne bezchybné. Ištván ďakujeme za reprezentáciu Slovenska a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. Tartsd magad testver, orulunk a kovetkezo 2018.

Ján Kral alias Slovenský gigant opäť na pódiu, tentokrát už posledný v tejto sezóne, ale aj pre rok 2017. Víťazstvom na Slovakia Open si vyslúžil kvalifikáciu na MS NABA v Rusku, kde druhým miestom sa preradil do reprezentačného Áčka. Po 4. mieste na Kuwait cup sa Jankovi nepodarilo dostať do top 6 na Mr. Universe NABBA a tak poslednú súťaž MS WFF sme už z ohľadom na vyčerpanosť považovali aj top 6 za úspech. Každopádne skúsenosti Košičana sa tento prechodový týždeň maximálne zúročili. Už v zákulisí bolo vidieť, že za 5 dní, dokázal nemožné. Hustejší tvrdší a o 4-5 kg ľahší vyzeral o mnoho lepšie. Na vážení pri prezentácii 119 kg bol značný pokles oproti Kuwait cup z pred dvoch týždňov. Pri voľnej zostave už bolo zrejmé, že takéto zníženie hmotnosti bolo jednoznačne prospešné. Geniálne bolo hlavne to, že Janko nielen upravil svoju hmotnosť smerom dole, ale dokázal udržať pevnosť a plnosť. To je veľmi vzácna úprava kondície za 5 dní. Klobúk dolu. Hneď po nástupe bolo jasné, že tento Košičan je ochotný zabojovať viac ako ktokoľvek iný. Pevný základný postoj, bez sekundy relaxu a uvoľnenia ho vynímal z davu pretekárov. Príjemná prezentácia a zdravé sebavedomie ho predurčovalo na top 6 a možno aj medailu. V prvom porovnávaní nebol, čo zaskočilo asi všetkých s ohľadom na tradíciu a reputáciu 1st comperation. V druhom už však dostal priestor a proti ostatným súperom okrem kvality a pripravenosti, dominoval hlavne krásnym V-shapom. Obrovské množstvo hmoty prezentoval s gráciou a vytrvalosťou maratónskeho bežca. Obdivuhodné nasadenie a výdrž priniesli Jankovi druhé miesto na MS-WFF. Myslím, že s troškou nadhľadu budeme všetci veľmi šťastný ak rok 2018 posunie Janka konečne o jednu priečku vyššie a konečne dosiahne status PRO, kde skutočne patrí. Tento šampionát mu bola oporou aj Viktoria Kijovská, ktorá ho sprevádzala dňom aj nocou. Veríme, že Janko bude naďalej zdokonaľovať svoj potenciál a časom sa stane legendou Slovenskej kulturistiky, pretože si to bez pochýb zaslúži.  Janko tešíme sa na ďalšie stretnutie, sezónu či tréning s tebou.

WFF bikiny PRO v zastúpení ďalšej Košičanky Timei Juhásovej. Timea sa pripravovala na túto súťaž v relatívne krátkom čase na to, že de-facto je to jej profesionálny debut. O proti minulému roku svoju formu zjavne posunula vpred a po štvrtom mieste na PRO pódiu v Dubline sme dúfali v medailové umiestnenie. V príprave sa Timea musela vysporiadať s mnohými nepredvídateľnými komplikáciami, avšak napriek náročnému dennému režimu sa jej podarilo prípravu zvládnuť. Po dlhom čakaní sa jej podarilo na stage dostať až okolo 22:00 večer. V početne zastúpenej kategórii, ktorá bola v rámci modelingu hodnotená na niekoľko kôl sa Timea odprezentovala veľmi dobre a zanechala dojem. Kategória bola veľmi silno zastúpená pretekárkami z Ázie (predovšetkým Kórea), ktoré boli očividne nielen veľmi dobre pripravené, ale aj neskutočne dravé. Z môjho čisto osobného dojmu by som minimálne 4 závodníčky v zmysle požiadaviek na BIKINY  Pro preradil do kategórie Sport Model alebo Performence s ohľadom na ich osvalenie a tvrdosť. Pre Timeu sa z môjho pohľadu aj toto podpísalo na celkové mimofinálové umiestnenie. Timča priniesla na pódiu komplexne pripravenú bikinu s primeranou kondíciou, vyváženou symetriou a muskulárnou pevnosťou bez akýchkoľvek chýb. Bohužiaľ benefit zdravého naturálneho charakteru jej kondície to nestačilo na top 6 a tak sme opäť ostali bez medaily v PRO-divízii. Timea zvažuje vypustenie sezóny 2018, ale v našich radoch pôsobí ako štátna trénerka a členka predsedníctva. Táto ambasádorka spoločnosti Kompava je vám k dispozícii na svojej mailovej adrese, ktorú nájdete v rubrike kontakt na našom portály

.

Timea veľa správnych rozhodnutí prajeme a tešíme sa na skoré stretnutie.

 

MENU