NABBA/WFF SLOVAKIA WORLD FITNESS FEDERATION INTERNATIONAL NABBA INTERNATIONAL

5. júna 2018 | Majstrovstvá Slovenska WFF- FIT FEST Martin 2018

Kategória: Nezaradené

Majstrovstvá Slovenska WFF Kulturistika, Fitness a Modeling

V popoludňajšej časti FIT FESTu Martin prebiehala nominačná súťaž a Majstrovstvá Slovenska prestížnej World Fitness Federation – WFF. Okrem zisku titulov majstra a majsterky Slovenska sa tiež nominovalo na ME v Nemecku 23.6.2018WFF je svetovo známa federácia hlavne v dôsledku toho, že sa už viac ako 40 rokov zameriava na oblasť, ktorú dnes iné federácie označujú ako klasickú kulturistiku. Na rozdiel od iných federácii, je vo WFF aj klasická kulturistika žien. Sú tu určené váhové limity a rovnako ako u mužov sú kategórie označené:

Fitness – veľmi ľahká váha

Performance- ľahká váha

Athletic- stredná váha

Superbody – ťažká váha

Extrémbody- bez váhového obmedzenia

V Martine sme extrém body u žien aj mužov vynechali a super body v dámskych kategóriách nebola obsadená, čiže kategória bola zrušená. Popoludňajšiu časť WFF nám však otvárali kulturisti juniori do 23 rokov.6 pretekárov, ktorí súťažili v tejto kategórii, čakal svalový rozvoj, porovnávanie a samozrejme free pozing. Napriek mladému vek sa aj tí najmenej skúsení prezentovali skvele a bolo sa na čo pozerať.6. miesto obsadil Milan Spišiak z Prešova. Priečku pred ním a teda 5. miesto získal Timotej Tesák zo Žiliny a nevďačné 4.miesto pripadlo Samuelovi Kopačkovi z Tesárskych Mlynian.Top 3 juniorov do 23 na bronzovej priečke otváral Radek Roll z Českej republiky a člen Toro tímu Mareka Mandíka. Dobre pripravený, estetický Radek však nedokázal prekonať top kondíciu Tomáša Barnu z Fedorčákovho tímu. Tomáš Barna bol tvrdý, suchý s peknou prezentáciou. Kvalita, tvrdosť, symetria či suchosť bola však aj súčasťou nesmierne objemného pretekára z Rakúska Markusza Kruisza, ktorý bez problémov zdolal súperov a získal zlato.

Men Fitness WFF – ľahká kulturistika s obmedzením váhy pretekára. Traja pretekári, každý pripravený primerane k času nominácie na ME WFF v Nemecku. Na 3. mieste sa umiestnil Robert Pasher (181cm/78,1kg) z Rakúska. Druhé miesto, titul vicemajstra Slovenska a nomináciu na Európsky šampionát získal Dominik Peleš (174cm/75kg). Veľmi dobre stavaný pretekár ľahkej váhy. Pokiaľ do ME dokáže nadobudnúť kvalitu, tvrdosť a ešte máličko zrysovať, určite prinesie domov cenný kov. Tento deň však v tejto kategórii patril Benjaminovi Deuchovi (178cm/74kg) z Rakúska. Forma na 100% a právo na zlato, ktoré opäť putovalo do Rakúska.

WFF men athletic: 6 borcov z troch rôznych krajín a vysoký štandard. Na 6. mieste nakoniec skončil Martin Hríb (167cm/74kg) s okrúhlym svalstvom a vysokými svalovými bruškami. Keď dotiahne svoju kondíciu, určite má obrovské šance reprezentovať Slovensko. Na 5. mieste Robert Kováč estét, skúsený pretekár a obrovský sympaťák. Rovnako ako minulý rok aj tento rok Robovi chýbala tá povestná hustota na to, aby vykročil zo svojho tieňa. Ako druhý najlepší Slovák si však repre tričko pre ME oblečie aj on. 4. miesto Mathias Leitgebt (183cm/84kg) z Rakúska. Vysoký, hustý a vydretý. S ešte lepšími atribútmi tretí Florian Gindl (173cm/81kg), vďaka svojej estetike. Na druhom mieste fenomenálny Maďar Lászlo Szabo (168cm/73kg), ktorý by jednoznačne mal súťažiť na ME. WFF nemá v Maďarsku zastúpenie, takže atléti môžu poslať prihlášku sami, alebo sa stať členmi NABBA/WFF v inej krajine. Na prvom mieste a majstrom Slovenska sa stal Tomáš Ondík, zaslúžený a hlavne vysnívaný titul pre tohoto rodáka zo Sniny. Men Athletic je myslím presne kategória, kde Tomáš je a bude kráľom a to nielen doma. Nominácia na ME mu pripadla tiež.

WFF SUPERBODY rovnako kategória s váhovým obmedzením bola dominantná a je zrejmé, že váhovo obmedzené kulturistické kategórie sa stávajú čoraz populárnejšie. Mimo top šesť sa umiestnili Peter Vanek a Svätopluk Vobejda, napriek dobrej pripravenosti to na finále nestačilo. 6. miesto pripadlo masterákovi Michalovi Turkovi, hneď za skvelým Rakúšanom Martinom Czarichom. Nevďačné štvrté miesto pripadlo Michalovi Petrincovi z Rimavskej Soboty. Top tri v zložení Ríha, Lieberich a Púček si v rámci vyvolávanie prežili svoje. Rozhodne to bol boj, kde Čech Ján Říha obsadil tretie miesto, Rakušan Johanes Lieberich bol druhý a Michal Púček potvrdil, že WFF Superbody je jeho kategória. Držíme mu palce na ME WFF.

WFF ATHLETIC WOMEN uzatvára kulturistickú časť podujatia a predstavilo sa tu 5 pretekárok so záujmom o štart na ME v Nemecku. Na piatom mieste skončila Maďarka Opre Aliga s veľmi pekným a estetickým zjavom. Na štvrtú priečku sa prebojovala tiež súťažiaca z Maďarska Nagyne Raszo Magdolna, ktorá určite patrila medzi najväčšie pretekárky podujatia. Tretie miesto pripadlo Lenke Kurákovej, ktorá oproti ránu stratila máličko ostrosti a naopak druhá Adriana Petróciová  svojou formou skôr gradovala. Prvé miesto pripadlo Lare Tashofiky, ktorá ani tu nedostala zlato zadarmo. Lenka aj Adriana nás budú reprezentovať na ME WFF.

Bermudy WFF prvá modelingová kategória, často krát nie celkom pochopená z pohľadu hodnotenia. V tejto kategórii sa hlavne obecenstvo, ale aj súťažiaci až príliš sústredia na formu. Tá je samozrejme veľmi dôležitá, ale hodnotenie vychádza z kombinácii forma a vystupovanie 50:50. Nejedná sa o kulturistiku a dať 100% hodnotenia na stupeň pripravenosti znamená zmeniť túto kategóriu na kulturistiku v bermudách. Preto 50% hodnotenia je o schopnosti pretekára privlastniť si pódium, predviesť sa a zanechať maximálne pozitívny dojem. V tomto jednoznačne nikoho nenechal na pochybách Dan Xaver reprezentant z Ciech, ktorý túto kategóriu, predovšetkým kvôli svojmu performance vyhral. Druhý Richard Reissmuller z Rival Gym Pezinok mal asi najlepšiu formu, ale aj genetiku pre túto kategória, ale do ME, kde sa nominoval bude musieť na prezentácii popracovať. Tretie miesto Ľubomír Ogurčák, pekne stavaný objemný borec má pred sebou ešte veľa bojov, ktoré s prehľadom vyhrá. Na štvrtom mieste Daniel Horváth určite v perfektnej vyrysovanej forme, možno trochu štíhlejší, ale pripravený skvelo. Libor Lukáš z Richieho tímu zo Spišskej Novej Vsi bol asi najväčší bermuďák v dobrej hustote aj kvalite, ale pre vyššie umiestnenie bude musieť do budúcna trochu viac zabojovať a dať do toho srdce. Naopak Robo Kováč sa odprezentoval veľmi pekne a šieste miesto bolo skôr výsledkom slabšej hustoty svalov v porovnaní zo zvyškom finalistov.

Bikiny juniorky: 6 mladých pretekárok vo veku do 23 rokov sa v Martine predstavili v skvelej forme. Na šiestom mieste sa umiestnila Ester Komačková a na piatom Paulína Kardošová. Obe pretekárky mali dobre zvládnutú formu, ale nedostatok skúseností na súťažnom pódiu im nedovolil umiestniť sa vyššie. Skúsená a exotická Isabella Dos Santos Cardoso obsadila štvrté miesto a v prípade, že doladí pár detailov, môže na ME skvele zabodovať. Bronz rozhodcovia prisúdili Annemarii Gábrišovej zo Zvolena. Veľmi dobre pripravená pretekárka dominovala hlavne v čelných pozíciách. Na striebornú Klaudiu Slukovú však už v zadných pozíciách body nenazbierala. Klaudia v rámci svojej formy urobila v porovnaní s rokom 2017 výrazný pokrok. Prvé miesto obsadila Karolína Barnová s estetickou postavou a ideálnym pomerom medzi pásom a ramenami. Udržala primerané percento tuku s pevným a znateľným svalstvom, bez výraznej separácie, či tvrdosti.

Bikiny nad 30 rokov WFF mali byť jednoznačne dominantou Lucie Orságovej z Lučenca. Jednoznačne vždy skvelo pripravená v top forme. Každopádne Anna Feňaková svojim vystupovaním a šarmom oslovila tiež porotu. Jednobodový rozdiel nakoniec rozhodol v prospech Lucky. Na treťom mieste veľmi pekne stavaná, vyšportovaná Lívia Blahová sa mohla do boja určite zapojiť efektívnejšie. Predstavila skvelú formu, no modelingové kritéria na vystupovanie sa jej až do takej miery splniť nepodarilo. 4. miesto získala Klaudia Gregušová, pretekárka pôvodne pre kategóriu nad 40 rokov. Touto cestou by som rád povzbudil nielen Klaudiu, ale aj ostatné pretekárky 40+ kontaktujte nás. My vieme, že ste tam a veľmi radi Vám vytvoríme podmienky na štart pre vašu vekovú kategóriu.

Bikiny do 165 cm nízka kategória s troma súťažiacimi. Veronika Lipovská krásne pripravená pretekárka z Prievidze, reprezentujúca Terassa gym skončila tretia. Striebro si vybojovala juniorka Isabella Dos Santos Cardoso a na prvom mieste sa bezkonkurenčne umiestnila Maďarka Janka Renés.

Bikiny nad 165 cm. Mimo finále sa ocitla Ester Komačková aj Lucia Lomjanská. Silné bikinársky obsadené kategórie boli nad ich sily. Lívia Blahová obsadila šieste miesto, Andrea Jenčová z Košíc bola piata. Na štvrté miesto sa prebojovala Andrea Fazekašová z Maďarska a napriek veľmi dobrej forme top tri skúsené pretekárky sa jej ohroziť nepodarilo. Tretia Klaudia Sluková bola kondične porovnateľná s Annou Feňakovou, ale nepôsobila až tak sebavedomo na pódiu, čo ju stálo nejaký ten bodík. Striebro opäť s jednobodovým rozdielom získala Anna Feňaková v porovnaní so zlatou Luciou Orságovou.

Absolútni víťazi FIT Festu Martin spolu s vecnými cenami a 250 euro finančnou hotovosťou si odniesli:

Kulturistika: Stefan Wottawa Rakúsko

Kulturistika ženy: Lara Tasharofi Rakúsko

Modeling muži: Dan Xaver CZK

Modeling ženy: Lucia Orságova SVK

Zdroj: NABBA/WFF SLOVAKIA , Martin Petro
Autor článku: PAVEL KISEĽ