NABBA/WFF SLOVAKIA WORLD FITNESS FEDERATION INTERNATIONAL NABBA INTERNATIONAL

31. mája 2018 | Majstrovstvá Slovenska v Kulturistike a Fitness NABBA- Martin

Kategória: Nezaradené

Majstrovstvá Slovenska v kulturistike a fitness. NABBA-Report

12.5.2018 hostila športová hala v Martine 2 ročník Majstrovstiev Slovenska NABBA/WFF pod názvom FIT FEST. Počas registrácie,  deň pred súťažou, sa na druhom ročníku zúčastnilo 91 súťažiacich zo Slovenska, Rakúska, Maďarska a Čiech. Toto podujatie bolo aj hlavnou nominačnou súťažou pre ME WFF v Nemecku, MS NABBA v Taliansku a Mr Universe WFF v Singapure. Okrem nominácii a samotnej show sa v športovej hale prezentovali 19 vystavovatelia z oblasti výživy, oblečenia, wellness a motorizmu.

Ako prvá vyšla na pódium kategória Grandmasters NABBA nad 50 rokov, v ktorej sa nám predstavili 3 pretekári. Na 3 mieste sa umiestnil Jozef Sztankay, dlhoročný závodník a skúsený tréner. Vo veku 63 rokov predviedol skvelú pripravenosť  a veľmi peknú prezentáciu. Na 2 miesto sa prepracoval Miroslav Bartko z Big Fit Martin a myslím, že bol veľmi príjemným prekvapením tejto kategórie. Po 20 rokoch sa opäť vrátil na pódium vo veku 62 rokov. Estetický, tvrdý a symetrický pretekár však už nedokázal sekundovať o 12 rokov mladšiemu Vladimírovi Paluškovi, víťazovi tejto kategórie. Vlado dominoval nielen výškou, váhou  a symetriou, ale hlavne veľmi peknou plnosťou svalov, ktorá je v master kategóriách skôr vzácnosťou ako pravidlom. Vladimír Paluška si vybojoval nomináciu na MS NABBA v Taliansku a veríme, že medaila bude. Mimochodom aj v kategórii Men 1 by jednoznačne zamiešal karty.

Ako ďalšia sa predstavila kategória Masters nad 40 rokov NABBA. Opäť 3 pretekári kde Marek Namešpetra úspešný tréner a závodník z Prešova skončil na 3 mieste. Na druhej pozícii sa umiestnil Michal Turok s veľmi príjemnou genetikou a celkovým performence. Víťazom sa stal Erik Kratochvíl z Prievidze reprezentujúci North Gym. Skvelá pripravenosť, symetria a plné svaly hrali v Erikov prospech fakticky od prvého momentu nástupu tejto kategórie. Erik Kratochvíl bude reprezentovať Slovensko na MS NABBA v Taliansku 16.6.2018.

Po kategóriách masters nasledovala kategória Men 3 do 172 cm bez obmedzenia váhy. Na pódium nastúpilo 6 pretekárov, ale Masterák Erik Kratochvíl po druhom porovnávaní odstúpil. Z ohľadom na krátky časový sled Masters nad 40 a Men 3 to bolo extrémne náročné a podľa mojich postrehov Erik odstúpil po 7 porovnávaní a voľnej zostave v priebehu cca 45 minút. Na 5 miesto sa prebojoval Martin Hrib a 4 miesto obsadil Marek Namešpetra. Top 3 v Men 3 otváral 3 miestom Pavol Horvath z Rumanovej. Na druhom mieste sa umiestnil mimoriadne dobre pripravený pretekár z Maďarska Laszlo Szabo. Borec zo stajne Maďarskej kulturistickej legendy Istvána Ieneiho bol v top kondícii, s pekným objemom, suchý a skutočne vydretý. Napriek všetkým svojim kvalitám, však nedokázal poraziť víťaza tejto kategórie Michala Púčeka z Pezinku. Okrem zhodných kvalít ako Láslo Szabó mal Michal jednoznačne navrch v svalovej hustote a predovšetkým bol podstatne plnší. Michala Púčeka rovnako uvidíme na MS – Talianska

Men 2 kategória do 179 cm. Jednoznačne v réžii Slovenska s nasadením vysokého štandardu. Po nástupe 11 pretekárov na pódium, som zhodnotil, že mi šťastie praje a nemusím rozhodovať. Na 7 mieste a mimo finále skončil napríklad aj Tomáš Ondík a tomu v roku 2017 len o chĺpok ušiel reprezentačný dress. Na 6 mieste sa umiestnil Lukáš Augustiňak, mimoriadne objemný pretekár zo Spišskej Novej Vsi. Pokiaľ spolu so svojim trénerom Richardom Fedorčákom doladia kvalitu, bude Lukáš siahať na najvyššie méty veľmi rýchlo. Ďalšie finálové miesto pripadlo Janovi Říhovi z Českej republiky, majstrovi Európy WFF z minulého roku. Jan z môjho pohľadu od roku 2015 ako súťažil proti nášmu Erikovi Malenovi (vicemajster Európy 2016) priniesol najlepšiu formu v akej kedy bol. Ani to však nepomohlo pri súboji s Adamom Romancom, ktorý si zo štvrtého miesta vybojoval nomináciu na nadnárodné súťaže. Tretie miesto obsadil Florian Gindl momentálne jeden  z najlepších pretekárov Rakúska, ktorý prišiel v skvelej forme. Súboj o víťazstvo bol podľa rozhodcovských hárkov veľmi tesný. Martin Nemec priniesol veľký objem, asi najlepšie stehná súťaže, ale jeho vodný managment nebol pod kontrolou. Naopak Viktor Drozda perfektne tip-top pripravený síce nedisponoval až takými rozmermi ako Martin, ale napriek tomu s jednobodovým rozdielom získal titul Majstra Slovenska NABBA.

Men 1 nad 179 cm bez obmedzenia váhy. Táto kategória bola definitívne v rukách rakúskych reprezentantov. Prvé miesto si od nás odniesol jednoznačne a bez vážnych konkurentov Stephan Wotawa, ktorý bol absolútne monštruózny. Na druhú priečku sa prepracoval Johannes Lieberich a to len o vlások pred tretím Markusom Kruiszom. Štvrtá pozícia pripadla rovnako Rakúšanovi Martinovi Carichovi a na pozíci 5 sa umiestnil Mathias Leitgeb. Ako prvému z celého Slovenského tímu sa podarilo presadiť Michalovi Petrincovi z Rimavskej Soboty. Michal tento rok zabojoval a pre Mida Gym v RS odprezentoval obrovský posun vo svojej výkonnosti. Tento veľmi elegantný a dobre pripravený pretekár, nás bude reprezentovať na MS NABBA v Taliansku v klasickej kulturistike. Mimo top 6 tejto extrémne náročnej kategórie sa umiestnili Matúš Hromec z Bytče a reprezentant Česka Vlastimil Kalaš.

Ženské kategórie NABBA otvorila kategória Toned Figure: Absolútne bezkonkurenčne sa odprezentovala pretekárka Maďarska Opre Aida a bez vážnych ťažkostí túto kategóriu vyhrala. Druhú priečku si právom vybojovala Martina Namešpetrová, ktorá svojim primeraným objemom, veľmi ladnými tvarmi je fakticky ideálom tejto kategórie. Bude nás reprezentovať na MS v Taliansku. Tretie miesto získala novopečená mamička Lucia Lomjanská z Pezinku, ktorá sa postavila na pódium v rekordne krátkom čase po pôrode. Skvelá forma vrchnej polovice tela jej priniesla bronzovú medailu. Štvrté miesto pre Andreu Remšikovú bolo tesné, ale tento skôr šport model pretekár/ka WFF odprezentovala peknú formu a príjemný vzhľad.

NABBA Athletic Figure: Toto je kategória kde platí, nie kvantita, ale kvalita. Nie je to len jedno z pravidiel NABBA pre túto kategóriu, ale aj výstižné pomenovanie toho, čo sme v Martine videli. 5 excelentných pretekárok na top úrovni. Skvelá Maďarská reprezentantka Nagyne Raszo sa v danej konkurencii proste s piatym miestom musela uspokojiť. Rakúšanka Sonja Strodl Mock na štvrtom mieste krásne sekundovala tretej Adriane Petróciovej, ale nakoniec šiel bronz do Nových Zámkov. Záverečný súboj medzi Lenkou Kurákovou opäť z Rimavskej Soboty a Rakúskou superšampiónkou Larou Tasharofi nebol až tak jednoznačný ako by sa na prvý pohľad zdalo. Tak či onak Lenka nakoniec do svojho domáceho gymu Fitko Západ priniesla striebro a stala sa vicemajsterkou Slovenska. Prvé miesto nakoniec získala Lara a titul Majsterky Slovenska NABBA putuje do Rakúska.

Zdroj: NABBA/WFF SLOVAKIA
Autor článku: PAVEL KISEĽ