NABBA/WFF SLOVAKIA WORLD FITNESS FEDERATION INTERNATIONAL NABBA INTERNATIONAL

5. júla 2018 | Majstrovstvá Európy WFF Nemecko-report

Kategória: Články

Dňa 23.6,2018 sa v Nemeckom Bayeruth uskutočnili Majstrovstvá Európy WFF. Tento šampionát pod záštitou Európskeho prezidenta WFF Markusa Kittnera, mal aj jubilejný charakter 50, výročia vzniku federácie. Symbolický návrat do Nemecka bol predzvesťou veľmi vysokej úrovne. 200 atlétov nominovaných 23 krajinami sveta zaplnili halu hotela už pri registrácii deň pred súťažou a samozrejme Slovensko malo svoje zastúpenie. Náš 12 členný tím bol v sprievode Miroslava Fábryová, Vladimír Pustaj a Pavel Kiseľ. V kumulovaných funkciách natierač, rozhodca, šofér, fotograf, delegát atď,  sa nám podarilo zachytiť tento šampionát v rôznych uhloch a verím, že to obohatí tento článok. Ubytovanie sme mali cca 6km od miesta konania súťaže a zhruba rovnakú vzdialenosť aj k miestu registrácie. Naši súťažiaci Michal Púček, Robo Kováč, Filip Bolech, či Dominik Peleš strážili váhu a myslím, že deň váženia bol pre nich oveľa ťažší, ako deň súťaže. Nepridalo tomu ani celodenné cestovanie. Nakoniec však s výnimkou Michala Púčeka všetko vyšlo. Michal mal chvíľkovú ambíciu to stiahnuť pod 85kg a dostať a tak do kategórie athletic, ale váha ukázala nekompromisných 87,6kg. Superbody je pre Michala týmto pádom určené. Robo Kováč stiahol z Performence do Fitness, aj keď navážil o 400g nad limit. Každopádne po diskusii s registračným komisárom mu štart povolili. Našim argumentom bol fakt, že 400 g môžme zhodiť za 1-2 hodiny a splniť tak kritériá, ale negatívne to ovplyvní výkonnosť atléta a zvýši únavu. Po krátkom zvážení registračný komisár (zároveň prezident NABBA/WFF Švajčiarsko) Thomas Busek náš argument prijal. Registrácia našich extrémbodiestov Paľka Struhačku a Matúša Hromca prebehli bez problémov. Vďaka pripravenosti organizátorov sa nám aj podarilo zmenežovať hudbu pre Vlada Palušku, jeho sprievod Peter Kováč (majster sveta IFBB) a jeho brat operatívne využili PC na stiahnuťie MP3 záznamu. Jediná zástupkyňa ženského pohlavia Lucka Orságová sa zaregistrovala tiež hladko, rovnako ako junior Andrej Lieskovský.

23.6.2018 WFF ME- deň súťaže.

Ako prvý sa na pódium zo slovenského tímu postavil v juniorskej kategórii Andrej Lieskovský. Tvrdý, hustý, suchý skvelo pripravený. Zbytok súťažného poľa o dva levely nižšie. Minimálne v zákulisí to bolo tak vidieť. Pri voľnej zostave prvého pretekára bolo jasné, že veľmi kolmé nastavenie reflektorov, núti pretekárov ísť takmer k opone, aby mali správne svetlo. Počas voľnej zostavy Andreja sa aj samotný technický tím snažil vyriešiť tento problém a za 60 sekúnd sa svetlo zmenilo asi 6 krát. Veľmi nepríjemné už počas hodnotenia zostáv. Každopádne Andrej mal pred sebou porovnávačky a tam to bolo o to horšie. Základná stratégie byť videný v tomto smere 100% zlyhávala. Ak bol blízko opony v dobrom svetle, zakrývali ho pretekári. Ak šiel pred pretekárov, kvalita svalov takmer zanikla. V tomto smere mali obrovskú výhodu pleciari s úzkym pásom, lebo fakticky v siluete vyzerali veľmi dobre. Pokiaľ by v tejto situácii napríklad štartoval náš juniorský X-man Richard Fedorčák, zobral by tento titul bez obtiaží. Bohužiaľ, Andrej je kulturista, ktorý bojuje formou, tvrdou prácou a výdržou, genetika mu super tenký pása široké plecia nedopriala. Takže nakoniec sme boli schopní dosiahnuť umiestnenie o jedno miesto horšie ako minulý rok. Bronzová z Majstrovstiev Európy pre Andreja tento rok. Veríme, že jeseň mu pôjde lepšie, ale hlavne, že bude mať máličko viac šťastia.

Ako ďalší sa na pódiu predstavil bombardér ťažkej váhy Vladimír Paluška v kategórii masters (50+) a rozhodne s jeho pripravenosťou, skvelou genetikou, ale hlavne masívnym objemom na výške 185 cm svetlo nezakývalo. Myslím, že aj v kulturistike sa jeho nástup na pódium pomenovať štart – cieľ. Bez zaváhania, bez obmedzenia s ľahkosťou vyhral titul Majstra Európy. Však sa pozrite sami

V kategórii WFF Men Fitness sa predstavili hneď ďalší dvaja pretekári zo Slovenska. Robo Kováč doladil svoju formu v porovnaní s Majstrovstvami Slovenska, ale v takto náročnej a početnej konkurencii to bolo pre neho veľmi ťažké. mohutné ramená a ruky síce pútali pozornosť v bočných pózach, ale táto kategória klasickej kulturistiky je extrémne náročná na separáciu, hustotu a suchosť. V tomto smere mal Robo v porovnaní s konkurenciou ešte rezervy. Bohužiaľ mu to na finálové umiestnenie nevyšlo, no možno v ďalšej sezóne to už bude to pravé orechové, lebo potenciál je tam obrovský. Spolubojovníkom na pódiu bol aj Dominik Peleš a ten sa tu nestratil. V čelných a zadných pózach, veľmi estetický, super genetika, krásna plastická svalovina a vynikajúca pripravenosť. V porovnaní s Majstrovstvami Slovenska a Rakúska, veľký pokrok v celkovej kondícii. Dominova slabšia časť bola hustota a tvrdosť v pózach hrudník z boku a triceps z boku. Pre mňa osobne po 26 rokoch v kulturistike, veľmi zvláštne. Mať oddelené separované stehná, spodný chrbát, gluteály, ale nedotiahnuté plecia a ruky!?. Zrejme každý z nás má to svoje genetické špecifikum a u Dominika je to hustota rúk. Jednoznačne si myslím, že nebiť straty bodov v bočných polohách, berieme na Slovensko ďalšiu medailu. Takto sme sa však dostali do finále a získali stále krásne 6. miesto.

V kategóriách Women Athletic figure sme zastúpenie nemali. Naša vicemajsterka sveta NABBA Lenka Kuráková už na Európu nepokračovala a rovnako ani Adrianna Petrócziová. V kategórii Men Performence sme boli rovnako bez obsadenia, keďže Robo Kováč znížil váhu a podarilo sa mu natlačiť do Men Fitness.

Men Athletic bol obsadený Filipom Bolechom. V Martine na Majstrovstvách Slovenska nepriniesol to najlepšie zo seba, ale už o pár týždňov na to úspešne reprezentoval v Rakúsku a Poľsku. Na obidvoch Majstrovstvách obsadil bronzovú priečku a jeho forma nádherne gradovala. Tento deň bol pre Filipa nad jeho sily. Niežeby nebola forma, ale jednoducho v početnej kategórii (16), bolo top 5 atlétov svetového rangu a ďalší dvaja top Európskeho rangu. Filip sa ani nestrácal, ani nevynikal. Bol tam pripravený, dobre všetko vyšlo a my sme celý tím verili, že to finále dá. Bohužiaľ nešlo to podľa našich predstáv. Každopádne do budúcna Filip určite zaboduje a prinesie pre Slovensko tie najkrajšie kovy a to nielen z Európy, ale aj vyšších súťaží.

SUPERBODY : Michal Púček minuloročný Európsky šampión, víťaz majstrovstiev Slovenska a mnohých ďalších titulov vo federáciach NABBA, IBFF či IBFA. Jeden asi z najväčších a najúspešnejších kulturistov Slovenska, nielen vo svojej výkonnosti, ale aj dlhovekosti. Od roku 2015 som Michala videl stáť na pódiách v rámci celého sveta a musím povedať, že jeho forma síce stagnuje, ale v EXCELENTNOM MÓDE. Možno pár detailov, kde tu a tam ujde, ale v podstate, vždy na tom pódiu je ako bronzová socha. Tento rok Európa vo svojom trende motivovala obrovské množstvo atlétov z Extrémbody znížiť váhu a zísť do 95kg Superbody. Extrém body v Litve minulý rok bol absolútne nabitý veľkými menami s ešte väčšími borcami v skvelých formách. Možno práve toto zamiešalo karty a Michalovi sa umiestnením na tretej priečke nepodarilo obhájiť titul. Tak, či onak, konkurencia bola obrovská a bronz z ME-WFF je obrovský úspech. Posúďte sami:

EXTRÉM BODY ALIAS NAD 95KG BEZ OBMEDZENÍ: Pavol Struhačka a Matúš Hromec sa odhodlali zabojovať v tejto kategórii. Po minulom roku a skúsenostiach, ktoré obaja pretekári mali, bolo skutočne odvážne nastúpiť na toto pódium. Aj napriek tomu, že Matúš chvíľu zvažoval štart v superbody, váha nepustila. Na pódium nastúpilo 7 borcov, čo bolo v porovnaní s Litvou cca o 20 menej. Nič nemeniac na tom, že všetci sú to najlepšie, čo v rámci zúčastnených národov bolo možné priniesť. Napriek všetkému, naši zabojovali. Matúš Hromec 5. miesto z Európskeho šampionátu priviezol do Žiliny a Pavol Struhačka priam zázračnou zmenou formy za 2 týždne, získal bronz. Táto sezóna bola pre Palina, takmer dokonalá a veríme, že v roku 2019 bude ešte lepšia.

BIKINY WFF : Lucia Orsagová-Šuliová medzitým ako absolvovala Svet NABBA a dostala sa na ME – WFF, získala absolútku na Majstrovstvách Slovenska, vyhrala Rakúsky šampionát sa vydala. Nesmierne húževnatá pretekárka z Lučenca priniesla skvelú formu aj do Nemecka. V porovnaní s ostatnými dievčatami, však pôsobila subtílnejšie a bolo vidieť, že potrebná plnosť svalov jej už chýbala. Napriek tomu Lucka zabojovala a pre Slovensko získala pekné 5.miesto. na preplnenom pódiu, nebolo ľahké strhnúť na seba pozornosť a zaujať rozhodcov, no Lucka ako skúsená bikinárka našla svoje miesto a vyplatilo sa.

Bermudy WFF- Richard Reissmuller bol jednoznačne horúcim želiezkom v ohni. Pekne stavaný, široké plecia, úzky pás a skvelá forma. Až do ME-WFF bola jeho najväčšia slabina samotné performence na pódiu. Je ťažko odhadnúť, kde a kedy nastala zmena aj v tejto oblasti, no tentokrát to bolo iné. Rišo na pódiu pôsobil uvoľnený, sebaistý až by som povedal, že ho to tam bavilo. V náročnej konkurencii WFF je to veľmi dôležitá vec. Forma úplne presne načasovaná a úprava pokožky asi jedna z najlepších z celej súťaže. V prvom momente som myslel, že sa Rišo v dave pretekárov na pódiu stratí, ale vďaka jeho výške to tak nebolo. Sám som jeho kategóriu rozhodoval a jeho umiestnenie sa nezhodovalo s mojim hodnotením, no medzi 11 rozhodcami sa názory často rozchádzajú. Pretekár na treťom mieste bol z môjho subjektívneho pohľadu kulturista. Objemom, pózingom aj vystupovaním. Kolegovia, však mali iný názor a tak sme sa museli uspokojiť so 4. miestom z Majstrovstiev Európy. Pre budúcnosť vieme, že pár kilogramov na vrch nám určite pomôže a verím, že Riša čoskoro na pódiu opäť uvidíme.